Seo nedir?  sorusuyla özellikle web sitesi işleriyle ilgilenirken bol bol karşılaşırsınız. SEO’yu Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz. Aslında SEO dediğimiz bu olay bir web sitesinin can damarıdır. Web sitenizi ayakta tutacak sürekliliğini ve canlılığını sağlayacak şey SEO’dur. Üst sıralara çıkmak için gereklidir. Üst sıralara çıkmak demek daha fazla ziyaretçi ve site canlılığı demektir. Ziyaretçiler geldikçe siteniz paylaşılmaya ve konuşulmaya devam edecektir. Dolayısıyla tamamen doğal SEO sahibi olacaksınız. Doğal SEO sizin haberiniz olmadan sitenin gelişimi namına yapılan bütün çalışmalar diyebiliriz.

SEO’nun Temel Bileşenleri – Site İçi SEO

SEO yapmaya ilk başlayacağımız nokta bizzat kendi sitenizdir. Öncelikle sahip olduğunuz sitenin tasarımıyla başlamanız gerekiyor. Çünkü gelen ziyaretçiler hoş olmayan bir görüntüyle karşılaştıkları zaman sitenizi terk ederler. Bu yüzden siteniz ilk bakışta göze hitap etmeli ve gelen ziyaretçiyi memnun etmelidir. Tabi ki her şey tasarım değil içerik de en azından tasarım kadar kıymetlidir. Özellikle yazı başlıkları, başlığı içinde anahtar kelimenin geçip geçmediği, makalenizde geçen kelime sayısı, cümlelerin kurulumu, anlatımın açıklığı, anahtar kelimelerin metinde yer alması ve tekrardan sakınma gibi durumlara dikkat etmeniz gereklidir. Tabi ki konunuzla ilgili gerekli düzeyde kaliteli birkaç resim de yazınızı zenginleştirecek diğer birkaç unsurdan bazılarıdır. Bunlar dışında sitenizle alakalı linkler vererek ziyaretçiyi sitenizde vakit geçirmeye teşvik edebilirsiniz. İsterseniz site dışı linkler vererek ziyaretçiyi istediğiniz bir biçimde yönlendirebilirsiniz.

SEO’nun Temel Bileşenleri – Site Dışı SEO

Site dışı SEO’nun en az site içi SEO kadar kıymetli olduğunu kafamıza kazımak lazım. Ancak SEO konusunda en fazla hata yapılan konuları içermektedir. Site dışı SEO temel olarak sahip olduğunuz siteye başka siteler tarafından yapılan bağlantılardır. Yani backink dediğimiz olaydır. Arama motorlarına göre bir siteye ne kadar çok link verişmişse o site o kadar popüler o kadar güvenilir demektir. Ancak bu konuda yapılan en büyük hatayı kısa sürede üne kavuşmak isteyen site sahipleri yaparlar. Sitelerine yüzlerce link alarak bir anda yükselmeyi hedeflerler. Hatta bu konuyla ilgili birçok ücretli servis bile vardır. Ancak bunlardan kendi güvenliğiniz namına uzak durmanız gerekmektedir. Google mühendisleri bu gibi durumlara karşı önemlerini almaktadır.

SEO’nun avantajları nedir?

SEO’nun çok sayıda avantajı vardır. Bunlardan önde gelen 5 tane avantaj şöyledir:

·        Daha fazla ziyaretci: Arama motorlarında ilk sayfada yüksek pozisyonlarda yer alan siteler en fazla tıklamaları alırlar. Bu sebeple bu noktalarda yer almak sitenize çok daha fazla ziyaretçi almanızı sağlar

·        Yüksek dönüşüm oranı: Geleneksel pazarlamacılıkta reklam mesajı geniş bir kitleye yayılır ve büyük bir kitle içerisinden sizin mesajınıza ilgi duyan küçük bir grup dönüş yapar. SEO’da ise mesajınız hedef kitlenize tam uygun şekilde hazırlanır ve kitlenize nokta atışıyla ulaştırılır. Bu sebeple mesajınızın ulaştığı kişiler arasından daha fazla sayıda satın alma, bilgi alma ve üye olma gibi iletişimlere yani dönüşüme sebep olur.

·        Markalaşmak: Arama motorlarında yüksek pozisyonlarda olan markalar genelde daha kaliteli, daha başarılı ve daha güvenilir olarak algılanır. Aranan ürün veya hizmet ile sizin markanız arasında insanların gözünde hızlıca satışa dönüşebilecek bir bağ kurulur.

·        Kazançlı yatırım: SEO’ya yapacağınız harcamalar, mesajınızın hedef kitlenize tam isabetle ulaşmasından dolayı en etkili ve kazançlı pazarlama yatırımlarındandır. SEO yatırımları endini fazlasıyla amorti eder.

·        Site kullanım kolaylığı: Sitenizi arama motorları için optimize ederken aynı anda kullanıcılar için kullanım kolaylığını artırırsınız. Kullanım kolaylğından dolayı ziyaretçileriniz sitenizde daha uzun süre kalır ve bu da müşterinizin satın alma, bilgi alma, üye olma gibi iletişim ihtimallerini artırır.